Simona Halep pierde cu Venus Williams, desi putea castiga

582502-579010-simona-halep-gsp-foto-reutersEste foarte neplacut cand ai un meci in mana si pana la urma il pierzi.Cand meciul este cu una din fetele Williams, este si mai frustrant, fiindca ocaziile sunt rare.Meciul de astazi cu Venus Williams din cadrul turului 3 de la Tokyo avea si miza, Simona putand ajunge pe locul 14, deschizandu-i-se cale spre finala, dar ar fi insemnat si o revansa pentru infrangerea de la Roma de anul trecut.Sigur ca acum si romanca joaca altceva dar s-a intamplat ca si Venus sa se afle in buna forma fizica si mentala, mai ales dupa victoria de senzatie din meciul cu Azarenka.Meciul cu Simona a fost altceva, americanca fiind mai mereu surprinsa si doar vasta ei experienta si stapanire de sine a facut ca ea sa fie invingatoarea. In acest an Venus a jucat doar 22 de meciuri fata de cele 57 ale Simonei si s-a vazut la ea o buna pofta de joc si o mai mare liniste decat de obicei.

Dupa ce pierde primul set cu 4-6, americanca incepe sa inteleaga jocul romancei si in plus sa apese tare pe returul serviciului al doilea cu care Simona a cam invitat-o la initiativa.Desigur ca acest fapt a provocat si vreo 9 duble greseli, si astfel Simona risipea mereu avantajele pe care le lua.Simo face break in primul ghem al setului doi, dar cedeaza serviciul.Venus conduce cu 2-1 dar Simo egaleaza si din nou face un break pe care nici de data asta nu-l tine si a fost 3-3.Formula se repeta si mai departe, dar nici a treia oara Simo nu s-a desprins si Venus egaleaza din nou, ba mai mult isi face ghemul ei si conduce cu 5-4 si apoi cu 6-5. Americanca face break din nou mai ales ca reuseste un voleu extraordinar dar profita si de o eroare de arbitraj, un punct clar al Simonei se rejoaca si Venus nu ezita sa-l faca.A fost un set care statea in mana Simonei, dar a risipit prea multe ocazii de a se desprinde, a servit slabut si apoi s-a enervat, s-a apostrofat si asta nu a prea ajutat-o.

Setul decisiv a inceput perfect , 2-0 pentru Simo, care are si minge de 3-0 si din nou scapa ocazia de a o impovara pe Venus cu un avans greu de surmontat.La 1-2 americanca egaleaza, face 3-2 si de la 3-3 nu mai lasa nici un ghem, castigand meciul.Simona Halep vs.Venus Williams 6-4, 5-7, 3-6, si Simo scapa ocazia de a juca in sferturi cu Eugenie Bouchard care a eliminat-o pe Jankovic.

Daca greselile si ezitarile ( a se citi deconcentrarile) se vor mai reduce, servind mai bine, la Beijing va fi o alta ocazie de a puncta pentru a-si continua ascensiunea.Se vede de la o posta ca locul ei va fi in top ten si poate dorinta prea mare de a ajunge acolo o apasa destul…